دندان ها؛ مرواریدهای کوچک

 • ۲۴ آبان, ۱۳۹۷
 • دیدگاه: 0
 • وبلاگ

در اغلب موارد برای والدین این سوال پیش می آید که بهداشت دهان و دندان  از چه سنی آغاز می شود؟ جواب این سوال بسیار ساده است، بهداشت دهان و دندان فرزند شما از همان بدو تولد و در سنین نوزادی آغاز می شود.

یکی از آسیب ها و مشکلاتی که در دوران بزرگسالی در دندان ها به وجود می آید، علت آن در دوران کودکی ریشه دارد اگر در دوران کودکی توجهی به سلامت دندان های فرزند خود نداشته باشید، در دوران بزرگسالی سلامت دندان ها به مشکل بر می خورند. از آنجایی که کودکان قادر به تمیز کردن دندان های خود نیستند والدین نقش بسیار پررنگی در مراقبت از دندان های کودکان خود دارند.

 • نکاتی در مورد مراقبت از دندان های کودکان:
 • دندان و لثه کودک خود را به طور روزانه مسواک بزنید.
 • نخ دندان کشیدن قبل از خواب شبانه را برای کودک خود به یک عادت و روتین تبدیل کنید.
 • مسواک زدن کودک بهتر است تحت نظارت والدین انجام شده تا زمانی که کودک آن را کاملا یاد گرفته و بتواند به تنهایی، دندان‌های خود را مسواک بزند.
 • پس از دندان درآوردن کودک، برای او یک مسواک مناسب که در عین حال با سن او همخوانی داشته باشد، تهیه کرده و او را برای مسواک زدن تشویق کنید.
 • حین مسواک زدن کودکان، دندان‌های آن‌ها را به طور مداوم از نظر پوسیدگی و وجود حفره بررسی کنید و در صورت مشاهده هر گونه سوراخ و یا حفره‌ای، در اولین زمان ممکن به دندانپزشک کودک خود مراجعه کنید. چرا که کرم خوردگی پوسیدگی دندان در کودکان به سنین خاصی محدود نبوده و بیشتر از سن، به رژیم غذایی و نحوه مراقبت کردن از دندان‌های او بستگی دارد.
 • بهداشت دهان و دندان کودک خود را از قبل از رشد دندان‌های او و با تمیز کردن لثه‌های او شروع کنید. بعد از صرف وعده‌های غذایی کمکی مانند فرنی، پوره و … بهتر است لثه‌های کودک خود را به آرامی تمیز کنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از آب ولرم و یک پارچه تمیز و یا گاز استریل، انجام دهید و از این طریق، لثه کودک خود را به خوبی از مواد غذایی پاک کنید.
 • مصرف شیرینی‌جات، غذاهای دارای قند بالا و همچنین نوشیدنی‌های شیرین مانند آبمیوه، نوشابه و … را برای کودک خود محدود کنید. چرا که استفاده بیش از حد و کنترل نشده این گونه خوراکی‌ها افزون بر چاقی و مشکلاتی که در آینده بروز پیدا خواهد کرد، دندان‌های کودک را نیز تحت تاثیر قرار داده و به آن‌ها آسیب می‌رساند. در مقابل سعی کنید رژیم غذایی کودک خود را از مواد غذایی اصلی، ویتامین‌ها، میوه‌ها و سبزیجات تازه و … غنی کنید تا ضمن دریافت مواد مورد نیاز بدن، دندان‌ها و لثه مقاوم‌تری داشته باشند که احتمال بروز پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه و … در آن‌ها را کاهش دهد.
یکی دیگر از نکاتی که برای مراقبت از دندان کودکان شما لازم و ضروری است، مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کودکان در فواصل زمانی مرتب و هر شش ماه در میان است. مراجعه مرتب به دندانپزشکی و همراه بردن کودکان، ضمن آن که کمک می‌کند پوسیدگی‌ها و مشکلات احتمالی در زمان مناسب تشخیص داده شده و اقدامات و مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از بروز این مشکلات و یا گسترش یافتن آن‌ها انجام شود، کودکان را با فضای دندانپزشکی آشنا کرده و ترس آن‌ها برای مراجعه به دندانپزشکی در آینده را از بین می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *