شروع فصل پاییز و تزریق واکسن آنفولانزا

 • ۲۴ آبان, ۱۳۹۷
 • دیدگاه ها: 3
 • اخبار

آنفولانزا یک عفونت تنفسی است که توسط ویروس‌های آنفولانزا ایجاد می‌شود. ویروس‌ها از طریق هوا عبور کرده و از طریق بینی یا دهان وارد بدن شما می‌شوند. همچنین می‌توان آن را از سطوح آلوده به دست آورد. سالانه بین 5 تا 20 درصد از مردم ایالات متحده به آنفولانزا مبتلا می‌شوند که می‌تواند باعث بیماری خفیف تا شدید و در برخی موارد ممکن است منجر به بستری شدن یا مرگ شود. علائم آنفولانزا مشابه علائم سرماخوردگی است، اما بیشتر طول می‌کشد.

همه ما در خطر ابتلا و شیوع آنفولانزا هستیم. اگر شما مبتلا به آسم یا سایر بیماری های ریوی هستید، بیشتر در معرض ابتلا به عوارض آنفولانزا هستید. مقامات بهداشتی به همه افراد 6 ماهه و بالاتر توصیه می‌کنند که هر سال واکسن آنفلوانزا دریافت کنند.

از نظر سازمان بهداشت جهانی به تمام افراد توصیه شده است که هر سال واکسن آنفولانزا را تزریق نمایند. زیرا ویروس آنفولانزا ویروسی است که خیلی سریع تغییر سویه می دهد. هر ساله شرکت های داروسازی ویروس را بر اساس سویه های آن سال تهیه و در بازار توزیع می نمایند. حتما توصیه می شود که افراد سالانه واکسن را تزریق نمایند و اگر کسی سال گذشته واکسن را تزریق کرده باشد، فقط پنجاه درصد ایمنی خواهد داشت.

 آنفولانزا توسط قطرات کوچک از بینی، گلو یا دهان فرد مبتلا منتقل می شود. علائم آنفولانزا 48 ساعت پس از تماس با ویروس ظاهر می شود. این موارد شامل لرز، تب، دردهای عمومی، سردرد و علائم تنفسی (گلودرد، آبریزش بینی، سرفه) است. شدت و نوع علائم می تواند متفاوت باشد. اکثر افراد در عرض یک هفته کاملاً بهبود می یابند. خطر عوارض جدی (مانند ذات الریه و مرگ) در افراد بسیار جوان، بسیار مسن و بیماران مزمن بیشتر است.

واکسن های آنفلوانزا حاوی مقادیر اندکی از ویروس ها هستند، این ویروس ها غیرفعال یا مرده هستند، بنابراین نمی توانند باعث بیماری آنفولانزا شوند.

دو نوع واکسن آنفولانزا به طور گسترده در دسترس است:

 • واکسن های آنفلوانزای غیر فعال (IIV)
 • واکسن های آنفلوانزای ضعیف شده زنده (LAIV). به طور سنتی، واکسن های آنفلوانزا (هر دو IIV و LAIV) برای محافظت در برابر 3 ویروس آنفلوانزای فصلی مختلف (که واکسن های سه ظرفیتی نیز نامیده می شوند) تولید شده اند.
از نظر سازمان بهداشت جهانی به تمام افراد توصیه شده است که هر سال واکسن آنفولانزا را تزریق نمایند. زیرا ویروس آنفولانزا ویروسی است که خیلی سریع تغییر سویه می دهد. هر ساله شرکت های داروسازی ویروس را بر اساس سویه های آن سال تهیه و در بازار توزیع می نمایند. حتما توصیه می شود که افراد سالانه واکسن را تزریق نمایند و اگر کسی سال گذشته واکسن را تزریق کرده باشد، فقط پنجاه درصد ایمنی خواهد داشت.

این افراد شامل چهار گروه اصلی می باشند. اولین گروه کودکان ۶ ماه تا ۲ ساله هستند که در معرض ابتلا به ویروس آنفولانزای شدید قرار دارند. گروه دوم افراد مسن بالای ۶۵ سال که با توجه به سن بالا در معرض آسیب بیشتر قرار دارند. گروه سوم خانم های باردار هستند که در هر ماهی از بارداری می توانند واکسن را تزریق نمایند ولی توصیه می شود از هفته شانزدهم به بعد واکسن را تزریق نمایند. در دوران بارداری یا شیردهی تزریق واکسن آنفولانزا هیچ مانعی وجود ندارد. گروه چهارم گروهی از بیماران می باشند که به نظر در صورت ابتلا به آنفولانزا به نوع شدید آن مبتلا می شوند. این گروه شامل تمام بیماریهای مزمن میباشد به خصوص بیماریهای مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، عصبی، متابولیک، دیابت، ایدز و بیمارانی که داروهای کورتون و آسپرین طولانی مدت مصرف میکنند. در کنار این چهار گروه توصیه شده است که تمامی پرسنل بهداشتی و درمانی برای حفاظت از خود و بیمارانی که به آنها مراجعه می کنند حتما واکسن را دریافت نمایند. همچنین افرادی که وظیفه نگهداری از افراد مسن یا کودکان را بر عهده دارند نیاز است که واکسن را تزریق کنند.

حال به افرادی که مجاز به دریافت واکسن نیستند بایستی اشاره کنیم. تعداد این بسیار محدود می باشد از جمله کسانی که به مواد داخل واکسن مثل فرمالدهید و جنتامایسین آن حساس هستند. این واکسن بر پایه تخم مرغ تولید شده است اما کسانی که حساسیت به تخم مرغ دارند منع قطعی ندارند؛ ولی بایستی حتما تحت مراقبت واکسن را تزریق نمایند. همچنین افرادی که سال قبل پس از تزریق واکسن با واکنش شدید مواجه شده اند؛ توصیه می شود واکسن را تزریق نکنند.

جهت اشنایی با واکسن انفولانزا بایستی بدانیم که سه نوع واکسن شامل اینفلوواک، واکسی کریپ و فلوکارد در کشور ما جهت تزریق موجود می باشد. واکسن اینفلوواک محصول کشور هلند می باشد که از ویروس کشته شده آنفولانزا ساخته شده و برای افراد بالای ۶ ماه تزریق می گردد. واکسن واکسی کریپ محصول کشور فرانسه است که این نوع واکسن نیز از ویروس کشته شده تهیه شده و برای افراد بالای ۶ ماه تزریق می شود. سومین نوع واکسن آنفولانزا یک واکسن ایرانی و نوترکیب به نام فلوکارد است که برای افراد بالای ۱۸ سال قابلیت تزریق را دارد.

واکسن آنفولانزا در دمای یخچال بین ۲ تا ۸ درجه بایستی نگهداری شود. محل تزریق واکسن عضله بازو دلتوئید است و به صورت زیر جلدی عمیق یا عضلانی تزریق می شود. مقدار تزریق واکسن برای افراد زیر ۳ سال نصف واکسن یعنی ۰.۲۵ سی سی است. اما برای افراد بالای ۳ سال دوز کامل واکسن جهت تزریق توصیه می شود. برای کودکان ۶ ماه تا ۸ سال که برای اولین بار واکسن می زنند یا قبلا فقط یک بار واکسن زده اند؛ نیاز است که ۲ دوز واکسن با فاصله زمانی یک ماهه دریافت نمایند. ولی در سایر افراد همان یک دوز بسنده می کند.

3 دیدگاه ها

 • مدیر, 23 مرداد, 1398 @ 5:35 ب.ظ پاسخ

  متن دیدگاه این مطلب

  • مدیر, 23 مرداد, 1398 @ 5:36 ب.ظ پاسخ

   پاسخ این دیدگاه

 • مدیر, 23 مرداد, 1398 @ 5:37 ب.ظ پاسخ

  متن دیدگاه دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *